Przedstawione propozycje popcornów, świetnie sprawdzą się jako dodatki do zup, drugiego dania a także jako zdrowa przekąska .
Popcorn z kaszy gryczanej .
Składniki: kasza gryczana palona, olej rzepakowy, sól.
Wykonanie: Rozgrzać olej, wrzucać powoli porcje kaszy, smażyć do momentu otworzenia się ziarna. Najwygodniej smażyć kasze umieszczoną w metalowym sitku, znacznie ułatwia to proces wyciągania. Uważać aby nie przypalić kaszy. Usmażony popcorn odsączyć z nadmiaru oleju na ręczniku papierowym. Jeszcze ciepłe ziarna oprószyć solą do smaku, wedle uznania. Dobra jakościowo kasza,najlepiej z upraw ekologicznych powinna otworzyć się minimum w 50% ,reszta usmażyć na chrupko.
Popcorn z kaparów.
Składniki: duży słoik kaparów, olej rzepakowy
Wykonanie: Kapary odsączyć na sitku, delikatnie odcisnąć w garści z nadmiaru zalewy. Jeżeli smak jest za słony, można przepłukać pod zimną, bieżącą wodą. Na patelni rozgrzać olej , dość sporą ilość , aby kapary się zanurzyły w całości. Wrzucać kapary małymi partiami, smażyć ok 2 min do momentu otworzenia się kapara.Usmażone wyłożyć na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiar oleju.
Popcorn z ciecierzycy wersja Light.
Ten popcorn, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych, nie będzie smażony na głębokim tłuszczu, tylko upieczony w piekarniku. Można wykonać go w wersji na słono lub na słodko, a dodatki dobrać według własnych upodobań. Do wykonania używamy ciecierzycy z puszki lub suszonej, pamiętać należy alby w przypadku użycia suszonej , namoczyć ją na co najmniej 12 godz., a najlepiej na całą noc i ugotować do miękkości al dente.
Składniki : dwie puszki ciecierzycy, odsączone z zalewy i przepłukane zimną wodą. przyprawy według uznania,u nas w wersji paprykowej: 1 łyżka wędzonej papryki w proszku, 2 duże łyżki papryki słodkiej, 0,5 łyżeczki papryki ostrej,1 łyżeczka soli, 2 łyżki oleju kokosowego.
Wykonanie: Rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Do miski wrzucić roztopiony olej kokosowy, przyprawy , odsączoną i wypłukaną ciecierzyce.Wszystko dokładnie mieszamy, aby każde ziarno obtoczone było w marynacie. Wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia .Piec przez ok 45 min . w temperaturze 180 stopni,co jakiś czas potrząsając blachą, aby ziarna równomiernie się upiekły. Warto pamiętać że woda z puszki po ciecierzycy, (aquafaba) to również doskonały składnik do wykorzystania w kuchni wegańskiej stosowany jako zamiennik jaja, idealny do wypieków, musów i słodkich bez.